Kompanzasyon

Reaktif Ceza İptal Dilekçesi Para İadesi

Elektrik faturanızda reaktif tüketim bedeli var ise EPDK Kompanzasyon Yönetmeliği EPDK Reaktif Bedel Muafiyeti maddesi gereğince EPDK Reaktif Ceza İptali işlemini gerçekleştirmekteyiz. Reaktif Ceza İtiraz Dilekçesi veya Reaktif Ceza İade Dilekçesi olarak geçen aslında bir dilekçeden daha fazlası olan gerekli mühendislik hesap ve tasarımını kapsayan belgelerle Reaktif Ceza Nasıl Önlenir diye düşünmeyin. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Reaktif Ceza Nedir

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Beşinci Bölüm Madde 16 ’ ya göre;

Kurulu gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için

  • %33 Endüktif
  • %20 Kapasitif

Kurulu gücü 50 KVA ‘nın üzerinde olan müşteriler için

  • %20 Endüktif
  • %15 Kapasitif

Aktif güce oranla belirtilen yüzdelerde reaktif enerji kullanımı reaktif güç sınırları aşılması durumunda reaktif güç tüketim bedeli uygulanmaktadır.

Reaktif Ceza Nasıl Önlenir

Reaktif tüketim cezası nasıl önlenir sorusunun en basit cevabı kompanzasyon panosunun bakımı ve reaktif güç takibi ile bu ceza önlenebilir.

reaktif-bedel-iadesi-reaktif ceza iptal dilekçesi

Elektrik sayaçları sürekli olarak tüketimlerinizi kaydetmekte ve bu tüketimlere göre faturalandırılmaktasınız. Kaydedilen tüketimler içerisinde;

  • Aktif Tüketim
  • Kapasitif Tüketim
  • Endüktif Tüketim

Kompanzasyon pano kontrollerinde bu tüketimleriniz ilk değerlendirmeye alınan kriterlerdir. Kompanzasyon kontrol ve revizyonları ile kapasitif cezadan kurtulabilir enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

EPDK Kompanzasyon Yönetmeliği

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun kompanzasyon ile alakalı yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız.

EPDK Kompanzasyon Yönetmeliği

Reaktif Bedel Ödenir Mi

Reaktif bedel ödenir mi diye düşünmekten öte kompanzasyon sisteminden kaynaklı reaktif bedeli kaç kez ödemeyi kabul edeceğiniz gerçeği düşünülmelidir.

EPDK Reaktif Ceza İptali antalya reaktif ceza iadesi

Yıl içerisinde kompanzasyon sisteminizden kaynaklı olarak gelecek ilk cezalı faturanın iptali mümkün ama devam eden aylar için aynı durum söz konusu değildir.

EPDK Reaktif Ceza İptali

31/12/2015 tarihli ve 29579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan , Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: 5999-3 sayılı Kurul Kararı ile “DAĞITIM LİSANSI SAHİBİ TÜZEL KİŞİLER VE GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETLERİNİN TARİFE UYGULAMALARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR” yönetmeliğine göre, İşyerinizde yer alan Kompanzasyon sisteminizin sağlıklı çalışmaması, arızalanması sonucu dönem elektrik faturanızda reaktif tüketim cezası olması durumunda yılda 1 kereye mahsus cezanın iptal edilmesi ve para iadesinin alınması mümkündür.

Reaktif Ceza İade Dilekçesi

Reaktif bedelin iadesi için itiraz dilekçesi ve bunun yanında kompanzasyon sistemi ile alakalı düzenlemelerin ve hesapların bulunduğu ekler ile dağıtım şirketine sonra ki dönemler için kompanzasyon sisteminizde ceza ya sebep olabilecek durumları ortadan kaldırdığınızı bir Elektrik Mühendisi yardımı ile başvurmanız durumunda dilekçeniz işleme alınır ve reaktif bedelin ödemesi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: ANTALYATEP