Elektrik Periyodik Kontrol

Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi

Antalya kaçak akım rölesi fonksiyon testi hizmeti kapsamında kaçak akım rölesi açma süresi testinin önemi insan vucudu üzerinden geçecek akımın süresini test eder. kaçak akım rölesi açma akımı testi ise üzerinizden geçecek akımın miktarını ölçmek anlamına gelir. Ayrıca kaçak akım ölçümü yapılarak tesisatınızda mevcutta ki kaçak akım miktarı belirlenir. Tüm bunların sonunda bir RCD test raporu hazırlanır ve uygunluk değerlendirmesi yapılmış olur.

Kaçak Akım Rölesi Açma Süresi Testi

Bu test herhangi bir kaçak akım anında insan vucudu üzerinden izin verilen süre içerisinde rölenin açıp açmadığının testidir. Kaçak akım rölesi açma süresi testi için özel RCD test cihazları kullanılır.

Kaçak Akım Rölesi Açma Süresi Testi, Kaçak Akım Rölesi Açma Akımı Testi, Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi, Antalya Kaçak Akım Kontrolü, Antalya Kaçak Akım Ölçümü, Antalya RCD Test Raporu,Antalya Periyodik Test ve Kontrol, Antalya Elektrik Tesisatı Bakım Raporu

Akımın insan vücudundaki etki süresinin önemi büyüktür. “Kalp üzerinden 0,3 saniyeden daha uzun süre 80 mA mertebesinde bir akım geçerse kalp kaslarının kasılması ve tehlikeli fibrilasyon başlar ve olay çoğu zaman ölümle sonuçlanır. Kalbin normal çalışma periyodu 750 ms’dir. Eğer akımın kalp üzerindeki etki süresi 200 ms mertebesinde ise bunun zararı yoktur. Özellikle 750 ms’den daha uzun süre etki eden akımlar tehlikelidir

Kaçak akım rölesi açma süresi testi elektrik tesisatı periyodik kontrol raporları içerisine dahil edilmelidir. Ne yazık ki ülkemizde yeni yeni kaçak akım rölelerinin önemi işverenlerce anlaşılmaya başlanılarak panoları ve sigorta kutularına tesis edilmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Açma Akımı Testi

Bu test aşağı da verilen sınırlar dahilinde gerçekleştirilir. Kaçak akım rölesi açma akımı testi herhangi bir elektrik akımı kaçağında insan vucudu üzerinde ki etkileri göz önünde bulundurularak uygunluk değerlendirmesi yapılır.

Farklı elektrik akımlarının insan vucudu üzerinde ki etkileri;50 Hz’de elektrik akımlarının insan vucudu üzerinde ki etkileri aşağıda verilmiştir. Bu etkiler akıma maruz kalma süresi uzadıkça birçok zaman ağır yanıklar veya ölümlerle sonuçlanır.

  • 0-0.5 mA : Bu sevyede k akım algı sevyesnn altındadır. Herhang br hssyata sebep olmaz.
  • 0.5-5 mA : Tehlikeli fizyolojik etkiler yoktur bu seviyede ki bir akımın sebeb olacağı yere düşme gibi diğer faktörler yaralanmalara sebep olabilir.
  • 5-10 mA : Bu seviyede ki bir kaçak akım yukarıda sayılan etkilere ek olarak kas reaksiyonu ile tutulan ekipmanın bırakılamamasına sebep olabilir. Bu akım seviyesine kadın bedenleri erkeklerden daha fazla hassasiyet gösterir.
  • 10-40 mA : Akım arttıkça şiddetli ağrı ve şok yaşanır. 20 mA üzerinde ki akımlarda eğer mevcut akış kesintisiz ise asfiksi sebebi ile nefes alışı zorlaşır. Kalp ritminde bozulmalar hatta durmalar meydana gelir.
  • 40-250 mA : Şiddetli şok ve ger dönüşümsüz ventriküler rahatsızlık olayı akım şiddeti de arttıkça yanık olayları görülür.

Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi

Bu test yukarı da iki madde ile anlatılan kaçak akım rölesi açma süresi testi ve kaçak akım rölesi açma akımı testinin bütününe verilir. Kaçak akım rölesi fonksiyon testinin önemi yukarı da anlatılan testlerin içeriklerini okumanızla daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Kaçak Akım Rölesi Açma Süresi Testi, Kaçak Akım Rölesi Açma Akımı Testi, Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi, Antalya Kaçak Akım Kontrolü, Antalya Kaçak Akım Ölçümü, Antalya RCD Test Raporu,Antalya Periyodik Test ve Kontrol, Antalya Elektrik Tesisatı Bakım Raporu

RCD test cihazları ile Antalya kaçak akım rölesi fonksiyon testi yapmaktayız. RCD test raporu içerisinde yapılan testlere ait açma süresi ve açma akımı gibi değerlendirmeler yapılarak uygunluk verilir. Elektrik tesisatı periyodik muayene ve kontrol raporlamaları içerisinde talep etmeniz durumunda raporlama yapılmaktadır.

İSG açısından büyük önem arz eden kaçak akım röle testleri İSG işyeri dosyalarına konulması gereken bir test olmakla beraber çalışanların olası elektrik kazalarına karşı tam koruma da olduğunun bir belgesidir.

Antalya Kaçak Akım Kontrolü

Kaçak akım rölesi tutmayan tesisatlarda veya önceden kaçak akım rölesi olmayan ama sonradan eklemeyi düşünen işyerleri bu kaçak akım rölelerini tutturmakta bazen zorlanmaktadır. Antalya kaçak akım kontrolü ile kaçak akım miktarlarınızı nokta bazında ölçerek sorunlu tesisatı belirliyoruz.

Kaçak Akım Rölesi Açma Süresi Testi, Kaçak Akım Rölesi Açma Akımı Testi, Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testi, Antalya Kaçak Akım Kontrolü, Antalya Kaçak Akım Ölçümü, Antalya RCD Test Raporu

Antalya kaçak akım kontrolü hizmeti kaçak akım ölçen test cihazları ile yapılır. Uzman kişilerce yapılacak kontroller ile işinizi kolaylaştırmakta ve tesisat devreye alma süresini kısaltmaktadır.

Kaçak akım kontrolleri sırasında bazen yanlış tesis edilmiş sistemler veya devrede olmayan ama devrede sanılan sistemlerle karşılaşmaktayız. Antalya kaçak akım kontrolü hizmeti ile tüm panolarınızda yer alan rölelerin kontrolü yapılmaktadır.

Antalya Kaçak Akım Ölçümü

Kaçak akım kontrolü sonrasında ayrı ayrı hatlarda yer alan kaçak akımlar ölçülür. Antalya kaçak akım ölçümü hizmeti kapsamında makinaların veya linyelerin tüm kaçakları belirlenmektedir.

Antalya RCD Test Raporu

Tüm bu ölçümlerin sonucunda Kaçak Akım Rölesi Test Raporu hazırlanmakta ve uygunluk değerlendirmesi tarafınıza sunulmaktadır.

Antalya Kaçak Akım Rölesi Fonksiyon Testleri ile ilgili sık sorulan sorular

Elektrikte RCD ne demek

RCD (rezidüel akım koruma cihazı), insan hayatını tehlikeli elektrik şoklarına karşı koruyabilen, izolasyon hatalarını önlemeye yönelik olarak kullanılan önemli bir koruma cihazıdır. Kaçak akım koruma rölesi ile karıştırılmamalıdır.

Elektrik tesisatında kullanılan kaçak akım koruma rölesi ne işe yarar

Devrede oluşmuş kaçak akımı algılayan tespit eden ve de açma yaparak insanları ya da tesisatı koruyan cihaza kaçak akım rölesi denilmektedir. 

Kaçak akım koruma rölesi ters bağlanırsa ne olur

Açıkçası ister üstten giriş ister alttan giriş olsun çalışma prensibi gereği normal çalışmasına devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: ANTALYATEP