Yıldırımdan Korunma

Paratoner Montajı

Paratoner montajı tek başına bir paratonerin alınıp montaj yapılması ile sınırlandırılmamalıdır. Yıldırım risk analizi yapılmadan kurulumu yapılacak olan paratonerin faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Antalya paratoner montajı yapan firmalar içerisinde mühendislik disiplinin gereklilikleri ile bina için en uygun paratoner sisteminin seçimi ve dış yıldırımlık sisteminin tasarlanması sonrasında paratoner montajı gelmektedir. Paratoner montajı yapan firma size tesisatın tamamlanmasından sonra paratoner ölçümü raporu vermelidir. Bu rapor EMO ( Elektrik Mühendisleri Odası ) kaydı bulunan SMM Elektrik Mühendisi tarafından verilir.

Antalya Paratoner Montajı Firmaları

Antalya paratoner montajı yapan firmalar arasında hizmet vermekteyiz. Paratoner tesisatları franklin çubuğu, faraday kafesi, aktif paratoner olarak 3 farklı şekilde yapılır.

antalya paratoner montajı yapan firmalar paratoner tesisatı kurulumu

Aktif paratoner tesisatında paratoner başlığı, paratoner direği, indirme iletkenleri ve topraklama çubukları bulunmaktadır. Aslında tüm paratonerlerde amaç aynıdır yıldırımı yakalamak ve güvenli bir şekilde toprağa iletmek. İndirme iletkenleri yakalanan yıldırımı üzerinden toprağa kadar taşır ve topraklama çubuklarına iletir. Çubuklarda yıldırımı toprağa dağıtarak yıldırımın toprakta sönemlenmesine aracılık eder.

Paratoner kurulumu sonrası paratoner ölçümü raporu talep etmeyi unutmayınız. Bu raporu SMM Elektrik Mühendisleri düzenleyebilir.

Paratoner Tesisatı Bağlantı Şeması

Ekli görsel üzerinden bir paratoner tesisatının tüm bileşenlerini inceleyebilirsiniz.

paratoner tesisatı prensip bağlantı şeması
paratoner tesisatı prensip bağlantı şeması

Paratoner Montajı Nasıl Yapılır

Yıldırımdan korunma sistemleri arasında dış yıldırımlık kategorisinde bulunan paratonerin montajının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışalım. Öncelikle paratoner tesisatı bağlantı şemasını inceleyelim. İncelediyseniz aşama aşama bir paratoner tesisatı nasıl kurulur sıralayalım.

  1. Paratonerin montajı yapılacak yer seçimi yapılır. Bu bina çatılarında genelde asansör makina dairelerinin kenarları veya kiremit çatı içerisine uzatılacak bir kısım ile sabitlenerek yapılır. Kimi zaman açık alanda poligon direkler üzerinede montaj yapılabilmektedir.
  2. Paratoner direği montajı yapılmadan önce veya çalışma alanının müsaitliğine göre paratoner başlık ve indirme iletkenleri uygun klemens bağlantıları ile direğe sabitlenir.
  3. Paratoner direği yan duvara veya belirlediğiniz uygun bir alana sabitlendikten sonra kalan iş iletkenlerin çatıran bina yüzeyine kadar uygun klemenslerle sabitlenerek taşınır. Eğer direkt olarak paratoner direğini bina yan yüzüne montaj yaptıysanız çatıda iletken taşımanıza gerek kalmayacaktır.
  4. Bina yan yüzeyinden üst noktadan zemine kadar yaklaşık 3 metre kalasıya kadar klemenslerle sabitleyerek 2×50 mm2 iletkenin montajı yapılır.
  5. Zemine yaklaşınca test klemensi için iletkenler kesilir ve test klemensi montajı yapılır. Test klemensinin devamına iletkenler bağlanır ve koruma borusunun montajına geçilir.
  6. Koruma borusu duvara montajı yapılmadan önce iletlenler içerisinden geçirilir ve borunun montajı yapılır.
  7. Paratoner topraklaması ister 1 ister 2 çubukla yapabilirsiniz. Bu çubukların boyu ve adedi toprak özgül direnci durumuna göre değişir.
  8. Paratoner tesisatı montajı bittikten sonra paratonerin topraklama direnci ölçümü yapılır ve ölçüm raporu işverene teslim edilir.

Paratoner Topraklaması Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
error: AKSUTEP - Teknik Elektrik Proje