Basınçlı Kaplar Periyodik Kontrolü

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

Antalya yangın tesisatı periyodik kontrolü hizmet kapsamında sulu yangın söndürme periyodik kontrolleri, yangın pompaları kontolü, sprinkler, yangın dolabı periyodik kontrolleri hizmet teklifi için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

BAŞLICA PERİYODİK KONTROL HİZMETLERİMİZ

  • Yangın Söndürme Sistemleri (Hidrant, Dolap, Sprinkler, Su Deposu vb.)
  • Yangın Pompaları Performans Testleri
  • Kaçış Yolu Basınçlandırma ve Duman Tahliye Sistemleri
  • Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri
  • Otomatik Yağmurlama Sistemleri 
  • Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri 
  • Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri 
  • Portatif Yangın Söndürücüler
  • Duman Tahliye Sistemleri

Yangın tesisatının periyodik kontrolü kaç yılda bir yapılmalıdır?

Yangın Tesisatı “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne ve “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe” tabiidir. Bu yönetmelikte belirtilen ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda 1 defa yapılır.

Yangın Tesisatı Periyodik Muayene

Antalya yangın tesisatı periyodik kontrolü. Yangın tesisatı periyodik muayenesi için yetkilendirilen kişiler belli standartlar ölçüsünde bu kontrolleri yapmak durumundadır. Gerekli kontrol formunu eksiksiz şekilde düzenleyebilecek yeterliliğe sahip olmalıdırlar. Muayene sırasında binanın yangın söndürme sisteminin projesine ve aynı zamanda yangın söndürme tesisatına bakılır. Bu süreçte gerekli standartların sağlanmış olup olmadığına dikkat edilir. Belirtilen kriterler doğrultusunda tesisat, hidrantlar, lanslar, motopomplar teste tutularak kontroller yapılır. Kontroller sırasında hortumların basınç testi, hortum sağlamlığı, yangın tüplerinin kontrolleri gibi detaylar bu muayene sırasında gözden geçirilmektedir. Bu muayenelerin büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması son derece önemlidir. Kontrol sırasında olası bir tehlike gözlemlendiğinde bunların mutlaka raporlara yansıtılması gerekiyor.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol ve Denetim

Yangın tesisatları için yapılan periyodik kontroller çerçevesinde yapılan uygulamalar oldukça geniş kapsamlıdır. Bu süreçte sulu yangın söndürme tesisatının kontrol edilmesi, gazlı yangın söndürme tesisatlarının kontrolleri, köpüklü yangın söndürme tesisatlarının kontrolleri yapılmaktadır. Aynı zamanda yangın pompalarının performanslarının test edilmesi, yangın merdivenlerinin ve diğer tüm kaçış yollarının kontrolden geçirilmesi bu alanlarda bulunan basınçlandırma sistemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Yangın algılama sistemlerinde kontrollerin yapılması, su depolarının kontrol edilmesi ve yangın tüplerinin gerekli bakımlardan geçirilmesi son derece önemli detaylardır. Acil durum eylem planının yeniden gözden geçirilmesi ve alınan önlemlerin yeterliliğinin denetlenmesi de bu süreçte dikkat edilen konular arasında yer almaktadır. Antalya yangın tesisatı periyodik kontrolü.

Yangın Tesisatı Uygunluk Raporu

Yangın tesisatlarının kontrol edilmesinden sonra hazırlanan rapor uygunluk raporudur. Hazırlanan raporlar iş güvenliği çalışmaları kapsamında hazırlanan raporlardır. Hazırlanan muayene raporu yalnızca 1 yıl için geçerlidir. Antalya yangın tesisatı periyodik kontrolü. Her yıl bu uygunluk raporunun yenilenmesi gerekiyor. Bu kontroller sırasında yangın dolaplarından yangın pompalarına kadar her türlü detay kontrol ediliyor. Tüm tesisat ekipmanlarının gerekli standartları sağlaması son derece önemlidir. Standartlara uymayan tesisatlar konusunda ilgili kişilere gerekli bilgiler verilmelidir. Bu süreçte uygunluk raporunun alınması büyük bir öneme sahiptir. Raporun eksiksiz şekilde hazırlanması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. İş alanlarında meydana gelebilecek yangınların önüne geçilmesinde herkesin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor.

Başa dön tuşu
error: ANTALYATEP